Szkoła Podstawowa w Szczepanowie

REGULAMIN UCZNIA Szkoły Podstawowej w Szczepanowie

REGULAMIN UCZNIA

Szkoły Podstawowej w Szczepanowie

 

 

 

 

 

§1

 

POSTANOWIENIA OGÓLNE

 

1.      Regulamin ucznia określa sposób postępowania w typowych i dających się przewidzieć okolicznościach, porządkuje najważniejsze aspekty codziennego życia w Szkole Podstawowej w Szczepanowie.  Ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobistego uczniów i umożliwia zachowanie porządku oraz dyscypliny na terenie szkoły.

2.      Nieprzestrzeganie regulaminu przez uczniów skutkuje obniżeniem oceny z zachowania.

3.      Do przestrzegania niniejszego regulaminu zobowiązana jest cała społeczność szkolna: uczniowie, ich rodzice i nauczyciele.

 

§2

 

SPRAWY PORZĄDKOWE DOTYCZĄCE UCZNIÓW

 

1.      Uczniowie przybywają do szkoły odpowiednio przed rozpoczęciem zajęć , w czasie umożliwiającym przygotowanie się do lekcji, opuszczają szkołę zaraz po zakończeniu zajęć.

2.      Po zakończeniu lekcji uczniowie mogą przebywać w szkole, jeśli uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych lub imprezach organizowanych przez wychowawców klas albo Samorząd Uczniowski. Opiekę nad nimi sprawuje organizator zajęć.

3.      Samowolne opuszczanie obiektu szkolnego w czasie od rozpoczęcia zajęć do ich zakończenia jest zabronione.

4.      Uczniom nie wolno zapraszać obcych osób do szkoły.

5.      Na klatkach schodowych obowiązuje ruch prawostronny. Nie należy zatrzymywać się w miejscach, gdzie komunikacja jest utrudniona.

6.      Szkoła nie odpowiada za przedmioty będące własnością ucznia, których posiadanie w szkole jest zbędne, w szczególności przedmioty wartościowe, pieniądze, biżuterię, ozdoby, sprzęt elektroniczny i telekomunikacyjny.  

7.      W sytuacjach nadzwyczajnych, stanowiących zagrożenie życia lub zdrowia ludzkiego, uczniowie mają bezwzględny obowiązek podporządkowania się poleceniom wydawanym przez osoby prowadzące akcję ratowniczą i ewakuację obiektu oraz zachowania się w sposób określony instrukcjami postępowania w takich sytuacjach ( instrukcja ewakuacji szkoły, instrukcja postępowania na wypadek pożaru).

8.      Uczniowie mogą być zobowiązani do wykonywania drobnych prac porządkowych - przed lekcjami lub po lekcjach- zwłaszcza, jeżeli polegają one na usuwaniu skutków niewłaściwego ich postępowania, prac upiększających szkołę lub jej otoczenie oraz  innych prac użytecznych. Prace nadzoruje pracownik szkoły.

 

 

§3

 

KULTURA OSOBISTA, DYSCYPLINA I BEZPIECZEŃSTWO

 

1.      Uczeń ma prawo do poszanowania swojej godności, swego dobrego imienia oraz swojej własności osobistej ze strony wszystkich kolegów i pracowników szkoły.

2.      Uczeń ma obowiązek okazywania szacunku nauczycielom, pracownikom szkoły i kolegom, podporządkowania się zarządzeniom Dyrektora szkoły, Rady Pedagogicznej i ustaleniom Samorządu Uczniowskiego.

3.      Obowiązkiem ucznia jest kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią oraz dbałość o czystość mowy ojczystej.

4.      Uczeń ma obowiązek przeciwstawić się wszelkim przejawom nieodpowiedzialności, marnotrawstwa, niszczenia majątku szkoły, dbać o porządek, ład, estetykę pomieszczeń, szanować pomoce naukowe i sprzęt szkolny.

5.      Rodzice ucznia odpowiadają materialnie za szkody spowodowane przez dziecko umyślnie lub w wyniku beztroskiego postępowania, albo nieprzestrzegania zasad zawartych w statucie szkoły, regulaminach lub poleceniach wydawanych przez nauczycieli oraz innych pracowników szkoły.

6.      Uczeń jest obowiązany dbać o zdrowie oraz bezpieczeństwo własne i kolegów w szczególności poprzez przestrzeganie zasad bezpieczeństwa wynikających z przepisów, regulaminów, poleceń nauczycieli i innych pracowników szkoły.

7.      Uczeń powinien powiadomić nauczyciela lub innego pracownika szkoły o dostrzeżonych usterkach, nieprawidłowościach technicznych sprzętu, urządzeń lub konstrukcji mogących spowodować zagrożenie zdrowia i życia lub szkodę materialną.

 

§ 4

 

PRZERWY

 

1.      Przerwy uczniowie spędzają na korytarzach w pobliżu sali lekcyjnej, w której mają następną lekcję, na boisku szkolnym, (jeżeli jest otwarte), na stołówce – jeśli spożywają posiłki wydawane przez stołówkę szkolną.

2.      W czasie przerw uczniowie mogą spacerować, zjeść drugie śniadanie bądź obiad w stołówce szkolnej, skorzystać z toalety.

3.      Podczas przerw uczniom nie wolno:

a)    biegać po korytarzach,

b)    otwierać okien,

c)     siadać na parapetach i schodach,

d)    przesiadywać w toaletach,

e)    palić papierosów, pić alkoholu, używać środków odurzających,

f)      zaczepiać kolegów,

g)    brać udziału w bójkach

h)    krzyczeć

i)      opuszczać terenu szkoły

4. Jeżeli w czasie przerwy wystąpi jakiś problem, lub zachowanie któregoś z  uczniów wymaga interwencji nauczyciela, w pierwszej kolejności należy o tym poinformować nauczyciela dyżurującego.

5. Nauczyciele niepełniący dyżurów w czasie przerw mają prawo do odpoczynku i do przygotowania się do następnej lekcji. Zatem do pokoju nauczycielskiego uczniowie wchodzą pukając. W wyjątkowo pilnych sytuacjach, aby poprosić któregoś  z nauczycieli, korzystają z pośrednictwa innego nauczyciela/dyżurującego lub pracownika szkoły, który przekazuje informację wskazanej przez ucznia osobie.

6. Po dzwonku na lekcję uczniowie udają się spokojnie pod swoje klasy i ustawieni parami przed salą lekcyjną oczekują na nauczyciela.

7. Jeżeli w ciągu 5 minut po dzwonku nie pojawi się nauczyciel uczący lub  inny nauczyciel pełniący     zastępstwo, przewodniczący klasy, jego zastępca lub inny uczeń informuję o tym fakcie sekretariat szkoły.

8.   W pilnych sprawach organizacyjnych, dotyczących klasy po informacje do sekretariatu lub pokoju nauczycielskiego przychodzi przewodniczący klasy lub inny uczeń (nie cała klasa!).

 

 

 

§5

 

LEKCJA

 

1.      Po dzwonku na lekcję uczniowie ustawiają się w parach przed salą lekcyjną wzdłuż ściany korytarza i w spokoju oczekują na nauczyciela.

2.      Po otwarciu sali przez nauczyciela wchodzą spokojnym krokiem, bez potrącania się
i przepychania.

3.      Uczeń, który wchodzi do sali lekcyjnej spóźniony, podchodzi do nauczyciela  i usprawiedliwia swoje spóźnienie.

4.      Podczas lekcji uczniom nie wolno: jeść, pić, żuć gumy, trzymać na ławce butelek, ciastek, owoców, zabawek itp. rzeczy, które  nie stanowią przyborów szkolnych lub pomocy dydaktycznych do lekcji.

5.      W trakcie zajęć niedopuszczalne  jest  chodzenie po klasie i opuszczanie sali lekcyjnej bez zgody nauczyciela.

6.      W czasie zajęć telefon komórkowy lub inny sprzęt, który uczeń wniósł za pozwoleniem rodziców/opiekunów musi być bezwzględnie wyłączony. W przypadku, gdy nie wyłączony telefon przeszkodzi w prowadzeniu lekcji, nauczyciel odbiera go uczniowi i pozostawia      w sekretariacie. Telefon ten odbierają rodzice ucznia.

7.      W czasie lekcji uczniowie nie korzystają z toalety. Nauczyciel w uzasadnionych przypadkach może zezwolić na opuszczenie sali lekcyjnej przez ucznia.

8.      W nagłym, uzasadnionym wypadku nauczyciel może opuścić salę lekcyjną. W tym czasie opiekę nad uczniami sprawuje inny pracownik szkoły. Przewodniczący klasy jest zobowiązany niezwłocznie powiadomić dyrektora o potrzebie ustalenia zastępstwa.
 

9.      Lekcja kończy się na wyraźny sygnał nauczyciela. Po dzwonku na przerwę uczniowie opuszczają klasę pod kontrolą nauczyciela, spokojnie i bez przepychania się. Nie otwierają gwałtownie drzwi i nie wybiegają na korytarz.

10.  Klasa jest zobowiązana zostawić po sobie porządek. Krzesła należy zostawić zasunięte. Odpowiadają za to wszyscy uczniowie, a kontrolują dyżurni i nauczyciel.

11.  W przypadku zepsucia lub zniszczenia mienia szkolnego uczeń lub jego rodzice są zobowiązani do naprawienia szkody lub pokrycia strat materialnych.

 

§ 6

 

STOŁÓWKA

 

           

1.Uczniowie klas I – III, IV-VI wychodzą na obiad po 5 lekcji - I tura , uczniowie klas VII-VIII udają się samodzielnie na obiad po skończonych lekcjach – II tura. 

a)    Podczas obiadu obowiązuje kulturalne zachowanie się – nie wolno biegać, krzyczeć, przepychać się, wpychać się do kolejki.

b)    Uczniowie spożywają posiłki przy stolikach, w spokoju. Po zjedzeniu zasuwają krzesła i odnoszą naczynia.

c)     Uczniowie kulturalnie zwracają się do personelu kuchennego oraz nauczycieli dyżurujących. Przestrzegają ich poleceń i uwag.

 

§7

 

PRACOWNIA KOMPUTEROWA, BIBLIOTEKA, CZYTELNIA, ŚWIETLICA  SZKOLNA

1. Szczegółowe zasady zachowania się w pracowni komputerowej, bibliotece oraz
w świetlicy  szkolnej określają regulaminy tych pomieszczeń.

  

 

 

 § 8

 

STRÓJ SZKOLNY

 

  1. W szkole obowiązuje uczniów schludny strój.
  1. Podczas uroczystości szkolnych i egzaminów ucznia obowiązuje strój galowy, na który składa się:

a) dla dziewczynek – granatowa lub czarna spódniczka i biała bluzka,

b) dla chłopców – granatowe lub czarne spodnie (nie dżinsy) i biała koszula.

  1. Na dyskotekach i zabawach tanecznych nie obowiązuje strój szkolny, uczniowie bawią się
    w strojach stosownych do okazji.
  1. Ubranie wierzchnie należy pozostawiać w szatni – na terenie budynku szkoły zakazuje się noszenia czapek, kapturów i innego rodzaju nakryć głowy, a także okularów przeciwsłonecznych, jak również garderoby z nieprzyzwoitymi napisami oraz symbolami świadczącymi o przynależności do nieformalnych grup młodzieżowych czy subkultur.
  2. Uczniowie nie noszą biżuterii – dopuszczalne są jedynie łańcuszki i medaliki, a w przypadku dziewcząt małe kolczyki w uszach. Dziewczęta nie mogą nosić więcej niż jednej pary kolczyków w uszach (zabronione jest noszenie kolczyków przez dziewczęta
    w innych miejscach niż uszy).
  3. Na lekcjach w-f, ze względu na bezpieczeństwo obowiązuje zakaz noszenia jakiejkolwiek biżuterii. Łańcuszki, kolczyki, bransoletki itp. przedmioty dekoracyjne należy zdejmować na czas trwania w/w zajęć.
  4. W szkole obowiązuje zakaz stosowania makijażu, farbowania włosów, noszenia ekstrawaganckich i kontrowersyjnych fryzur, malowania paznokci, noszenia tipsów i tatuaży.
  5. Ze względu na bezpieczeństwo, smycze z kluczami nie powinny być noszone na szyi, chyba, że schowane są pod swetrem, bluzą lub strojem szkolnym.
  6. Jeżeli strój lub wygląd ucznia budzi zastrzeżenia, dyrektor, nauczyciele i pracownicy szkoły mają prawo zwrócić uczniowi uwagę, a ten powinien zastosować się do zaleceń.
    W sytuacjach konfliktowych dotyczących wyglądu ucznia decyzję podejmuje dyrektor.

 

 § 9

 

ZWOLNIENIE UCZNIÓW Z ZAJĘĆ, USPRAWIEDLIWIANIE NIEOBECNOŚCI.

 

1.      Usprawiedliwienie nieobecności ucznia  powinno mieć formę pisemną lub poprzez wiadomość do wychowawcy na Librusie. Powinno zawierać precyzyjne daty i uzasadniony powód nieobecności dziecka w szkole.

2.       Nieobecność nieprzekraczającą 3 dni  może pisemnie usprawiedliwić rodzic. Dłuższe nieobecności wymagają usprawiedliwienia lekarza rodzinnego lub innej instytucji, która sprawowała opiekę nad dzieckiem w czasie jego nieobecności w szkole.

3.       Rodzic powinien telefonicznie lub poprzez wiadomość na Librusie poinformować wychowawcę klasy o przedłużającej się nieobecności dziecka.

4.      Usprawiedliwienie należy dostarczyć najpóźniej tydzień po nieobecności w szkole.

5.      Za spóźnienie uważa się nieobecność ucznia na zajęciach lekcyjnych nieprzekraczającą  15 minut (w takiej sytuacji nauczyciel zaznacza w dzienniku znak spóźnienia). Przekroczenie wyżej wyznaczonego limitu czasu traktowane jest, jako nieobecność na lekcji (w dzienniku zapisana jest nieobecność), którą rodzic powinien usprawiedliwić.

6.       Zwolnienie ucznia z zajęć edukacyjnych przewidzianych planem lekcji w danym dniu powinno mieć formę pisemną lub poprzez wiadomość na Librusie z datą, czytelnym podpisem rodzica lub opiekuna prawnego oraz adnotacją, iż rodzic bierze pełną odpowiedzialność za wcześniejszy powrót swojego dziecka ze szkoły. Taki dokument przedstawia uczeń wychowawcy lub nauczycielowi prowadzącemu zajęcia, na których będzie nieobecny.

 

 

 

 

 §10

 

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

 

1.      Sprawy sporne wynikające z niniejszego regulaminu rozstrzyga dyrektor szkoły.

2.      Wobec uczniów niestosujących się do zasad regulaminu stosuje się:

  1. ustne upomnienie wychowawcy udzielone w rozmowie indywidualnej lub wobec klasy,
  2. pisemne odnotowanie informacji o niewłaściwym zachowaniu ucznia w zeszycie uwag, w zeszycie do korespondencji lub na Librusie.
  3. powiadomienie rodziców przez wychowawcę o niewłaściwym zachowaniu ucznia (ustne, pisemne, telefoniczne lub poprzez informację na Librusie)
  4. upomnienie przez dyrektora szkoły,
  5. nagana ustna lub pisemna udzielona przez dyrektora szkoły,
  6. list naganny do rodziców,
  7. czasowe ograniczenie przywilejów uczniowskich (zawieszenie w pełnieniu odpowiedzialnych funkcji, zakaz udziału w wycieczkach, zawodach sportowych, imprezach klasowych i szkolnych, zakaz reprezentowania szkoły na zewnątrz),
  8. dyscyplinarne przeniesienie  ucznia do równoległej klasy, w obrębie tej samej szkoły,
  9. wniosek do Kuratora Oświaty o karne przeniesienie ucznia do innej szkoły.

 

 

 

 

Regulamin został zatwierdzony przez Radę Pedagogiczną w dniu 25.11.2019r.

 Regulamin wchodzi w życie z dniem 01.12.2019r.